Іспанія — Канада —
Іспанія — Канада — Іспанія
Знайомтесь, це Каріна Петренко, студентка четвертого курсу спеціальності «Економічна кібернетика». Весняний семестр 2021/2022 р вона провела в Іспанії за програмою Еразмус+, влітку поїхала до Канади на стажування за програмою «Mitacs» і у жовтні знову повернулась до Іспанії на ще один семестр за Еразмусом. Каріна багато побачила і поділилася з нами про цікавинки навчання та країн перебування.
FB: Опишіть процес подачі заявок. Чи складно було потрапити до когорти щасливчиків?
Каріна: Подалась я на обидві програми ще восени 2021 року. Як відомо, Еразмус+ вимагає подачі через університет, тому весь пакет документів надсилається спочатку в офіс академічної мобільності СумДУ. Пізніше, я отримала лист-запрошення на інтерв’ю, що складалось з писемної та усної частин та проводилось англійською мовою. Після цього залишається лише очікувати інформації від академ. офісу та приймаючого університету за кордоном про остаточне рішення.
Друга програма — Mitacs Globalink Research Internship. Це програма для студентів третього курсу, що передбачає можливість працювати над науковим проектом у Канаді протягом трьох місяців. Заявки подаються раз на рік, у вересні, на онлайн платформі. Студенти мають самостійно обрати декілька проектів, що їх цікавлять. Трішки це меня нагадало процес подачі заявок до університету після складання ЗНО. Пізніше, на етапах відбору, якщо викладач зацікавлений у Вашій кандидатутрі, проводяться додаткові інтерв’ю. Результати стають відомі протягом декількох місяців. Наприклад, я отримала лист запрошення з результатами у лютому.
Чесно кажучи, мені важко оцінити чи складно потрапити на академ мобільність. Звичайно, все потребує зусиль, але є і зовнішні фактори, що впливають на Вашу подальшу долю. Головне — спробувати взяти участь і не боятись відмов. З досвідом, все здається простіше
FB: За якими напрямами навчалися/навчаєтеся та які дисципліни Ви вивчали/вивчаєте?
Каріна: Я навчаюсь за напрямком «Економіка», тому вивчаю такі дисципліни: мікроеноміка, підприємництво, дві дисципліни із статистики, дисципліни з вивчення менеджменту. Також, почала вивчати Іспанську мову, адже була можливість відвідувати курси з вивчення мови.
FB: Назвіть декілька відмінностей освіти в українському виші та вишах Іспанії, Канади.
Каріна: Я у захваті від кампусів та інфраструктури університетів! Багато місця для самостійної роботи в усіх корпусах, все зелено, добре облаштовано. Кампус Університету Альберти (Канада) великий і різноманітний у плані архітектури. Атмосфера як у фільмах: активного студентського життя, продкутивного навчання. Сподобалась також рівень доступу до різних ресурсів і локацій для навчання. Для того, щоб попрацювати у бібліотеці, наприклад, вам не треба себе ідентифікувати. Заходите у будь яку будівлю, обираєте зручне місце і проводьте свій час як забажаєте.
На мою думку, у порівнянні з канадським вишем, в Україні набагато простіше зв’язатися з викладачем для співпраці над статтею, наприклад, або іншим видом дослідження. У Канаді у професорів є прям окремі лаби, куди часто важко потрапити через високу конкуренцію. Наукові публікації у виданнях коштують дорого, що вимагає клопіткої роботи над новизною досліджень.
В університеті Альмерії, мені подобається навчатися у бібліотеці або ж десь на вулиці, у затінку. Тут головну відмінність помітила у способі оцінювання дисциплін. У нас використовують всім знайому систему, коли 60 балів отримують протягом семестру і 40 за іспит. Тут, існують різні варіанти. Іноді вся оцінка залежить від іспиту, іноді — лише 90%. Буває, що частина оцінки залежить від контролю знань у середині семестру. Тому важливо відзначити собі всі нюанси оцінювання з кожного предмету на початку семестру.
FB: Можливо, поділитеся Вашим секретом того, як стати учасником програм академічної мобільності?
Каріна: Секрет простий — не сумніватися, а пробувати і подаватися. Навіть підготовка документів — це досвід. Ймовірно, з першого разу вам може не вдасться отримати цей грант, але наступного разу почуватиметесь більш впевнено, виправите помилки, допущені при підготовці у попередні рази.
FB: Поділіться, будь ласка, ситуацією/подією, яка запам’яталася найбільше.
Каріна: Чесно кажучи, у мене дуже багато приємних спогадів. Я вражена неймовірною красою природи у Канаді. Бачила гори, була на вершинах, бачила, навіть, полярне сяйво і метеоритний дощ. З теплом згадую про вечері з друзями, різноманітні поїздки разом. Декілька разів готувала борщ і вареники і можу сказати, що українська кухня до вподоби іноземцям: як представникам європейських країн, так і з різних куточків Азії.
FB: Чи не виникав мовний бар’єр? Чи не поділитеся Вашими лайфхаками з вивчення англійської?
Каріна: Звісно, мовний бар’єр виникав. Думаю, найперший тиждень, як приїхала до Іспанії, було ще складно комунікувати через велику кількість нових людей, що я зустріла за дуже короткий проміжок часу. Зараз, у мене майже не виникає труднощів у спілкуванні англійською, або з новими людьми. Навпаки, приносить задоволення познайомитись з новими особистостями. Але ще будучи в Україні, англійська була у моєму житті кожного дня. На мою думку, це ключ до успіху у вивченні будь-якої мови — оточити себе цією мовою. Банально, але це може бути навіть медіа контент, що ми бачимо в інтернеті. Я читала статті, дивилась відео на ютубі, чи фільми, англійською мовою. Найважливіше, що це було мені у задоволення, через зацікавленість контентом.
FB: Розкажіть про культурні особливості країн, у яких Ви навчалися/навчаєтеся. Що вразило, сподобалося?
Каріна: У світі безліч неймовірно доброзичливих людей. В Іспанії відчутна розслаблена атмосфера, іноді здається, що ніхто нікуди взагалі не поспішає. Насолоджується кожним днем. Ще треба було пристосуватись, що після обіду, багато магазинів зачинені на перерву у декілька годин, а вулиці взагалі пусті. Це через сієсту — відпочинок після обіду. У Канаді люди дуже відкриті у порівнянні з нашою культурою. Можуть легко почати розмову на вулиці, або просто зробити комплімент, людині, що проходить повз. Спочатку, мені було дуже незвично, але насправді, дуже приємно знаходитись в оточенні усміхнених, відкритих людей. Варто зауважити, що скрізь люди активні і займаються спортом. У вечері, або вранці, багато людей можна побачити на пробіжці або прогулянці.
FB: Чи знайшли друзів? Як проводите вільний час?
Каріна: У мене з’явилось дуже багато друзів з різних куточків світу. Це неймовірно розширює кругозір і впливає на світогляд. Вільного часу як такого, майже, немає. Завжди треба щось виконати, запланована якась активність, зустріч з друзями тощо.
FB: Чи подорожували? Якщо так, які визначні місця відвідали?
Каріна: Будучи в Канаді, майже кожних вихідних я їздила на хайкінг у гори. В цілому, я відвідала Банф, Джаспер, бачила відоме своєю красою озеро Луїз, льодовики Атабаски, була у Ванкувері, Гранаді, Кордобі, Мадриді. Сподіваюсь, що буде можливість відвідати національний парк тут в Іспанії і насолодитися місцевою флорою і фауною.
Головний редактор Юлія Опанасюк