Історія успіху

Успіх і страх – несумісні поняття

«Ти ніколи не перетнеш океан, якщо не матимеш сміливості не озиратися на берег», – стверджував Христофор Колумб. Цю істину вкотре доводить наш випускник, який не побоявся вирушити до іншої країни та збудувати там омріяну кар’єру.

Костянтин Мізюн, старший внутрішній аудитор «Johnson Controls», випускник спеціальність «облік і аудит»

Костянтин Мізюн,
старший внутрішній аудитор «Johnson Controls»,
випускник спеціальність «облік і аудит»

Знайомтеся, Костянтин Мізюн – випускник кафедри бухгалтерського обліку та оподаткування, який нині живе в Словаччині й працює в компанії «Johnson Controls» старшим внутрішнім аудитором. Має досвід роботи в компаніях «Big Four» («KPMG», «PricewaterhouseCoopers»).

FB: Які знання, здобуті протягом навчання в університеті, знадобилися Вам для здійснення посадових обов’язків?

Костянтин: Усі теоретичні дисципліни, пов’язані з бухгалтерським обліком, необхідні, адже протягом їх вивчення можливо засвоїти основні поняття. Дисципліна «Фінансовий облік» дуже важлива для того, щоб навчитися створювати фінансову звітність, це базис для всього бухгалтерського обліку. Даний предмет – можливість не лише вивчити теорію, але й здобути практичні знання, тренуючись за допомогою кейсів. Коли починаєте працювати в компаніях «Big Four», обов’язково знадобляться ці знання.

Ще один важливий предмет – «Звітність підприємств». Викладачі надавали кейси зі складання балансу, звітів про фінансові результати. «Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку» – також досить важлива дисципліна, тому що з’являється розуміння того, які системи звітності використовує підприємство для роботи, які існують міжнародні стандарти. Уся Європа звітує за стандартами IFRS – в університеті саме ці стандарти й вивчають.

FB: Яких знань не вистачило? Якими матеріалами доцільно доповнити навчальний процес?

Костянтин: Додати можна було б практики англійською мовою. Якщо студент планує будувати кар’єру в міжнародній компанії, необхідно вивчати дисципліни англійською. Так, це складно, потребує витрат часу та енергії, однак у вас з’являється більше можливостей знайти престижну роботу. Я думаю, також було замало занять з аудиту. Викладачі надали основну теорію, ми зрозуміли сутність операцій, методологію аудиту, однак не вистачило практики.

FB: Чи були Ви учасником програм з міжнародної мобільності?

Костянтин: Так, ЗВО надав можливість поїхати до Польщі на 2 тижні практики в банку. Подорож надихнула на нові звершення, сподобалося спілкуватися з поляками.

FB: Розкажіть, будь ласка, про Ваше кар’єрне зростання.

Костянтин: Я вважаю, що треба починати працювати протягом останніх курсів. Багато компаній з індустрії виробництва споживчих товарів (наприклад, «The Coca-Cola Company», «PepsiCo») пропонують стажування для студентів. Я надіслав заявку до компанії «Netcracker» на посаду «operations support specialist». Для виконання посадових обов’язків не були необхідними глибокі знання фінансового обліку – це була рутинна праця. Минуло 5 місяців, потім мені запропонували роботу в фінансовому відділі, адже дізналися, що я є випускником спеціальності “Облік та аудит”, ще й писав диплом на тему: «Міжнародні стандарти фінансової звітності». Я пропрацював ще 5 місяців у фінансовому відділі. Звітували ми за американськими стандартами, довелося багато вчитися, однак це не було складно, адже в ЗВО здобув навички збору, аналізу та практичного застосування інформації. З десятимісячним досвідом за плечима я мав шанс влаштуватися на омріяну роботу до однієї з компаній «Big Four». До цього я вже чотири рази подавав заявки, чотири рази мені відмовили. Потім я нарешті влаштувався на роботу.

Я пропрацював півтора року в «KPMG», зрозумів, що хочу до Європи. Якщо ви влаштуєтеся на роботу до «Big Four», то після 3-5 років матимете можливість переїхати до іншої держави за програмою «Secondment». Я не бажав чекати довго, знайшов вакансію в «PwC» у Словаччині, надіслав резюме. Мені зателефонували, відбулося декілька успішних співбесід, я мав за 2 тижні надати остаточну відповідь – вирішив спробувати, виявилося, що не дарма.

FB: Наскільки складно було отримати роботу в компаніях «Big Four»? Що б порадили студентам, які хочуть там працювати?

Костянтин: Перший крок – це вивчення англійської мови. Необхідно досягти хоча б рівня Intermediate. Від написання резюме до останньої співбесіди – знання англійської є обов’язковим, якщо ви маєте намір влаштуватися на роботу до міжнародної компанії.

Написання якісного резюме англійською мовою є важливим. Коли ви створюєте заявку на сайті, то, окрім прикріплення резюме, зазначаєте мотиваційні фактори того, чому хочете потрапити на роботу саме до цієї компанії, тому також знадобиться вміння писати мотиваційні листи. Потім зазвичай вам надсилають тести з математики, логіки, можливо, з бізнес-англійської. До виконання цих тестів необхідно підготуватися. Тести називаються «SHL Numerical and Verbal Reasoning». Вам надають близько 10 хвилин і 15 запитань англійською мовою. Тести не складні, тому, якщо ви вмієте швидко думати, то жодних проблем не має бути. Ви успішно виконали тести, з вами починає контактувати HR-менеджер, який запрошує на співбесіду. Протягом співбесіди ви маєте продемонструвати значний рівень вмотивованості, наприклад, зазначити, що ваша мрія – це працювати в компаніях «Big Four». Вам ставитимуть загальні запитання англійською, як-от: «Який ви командний гравець? Як ви організовуєте свою роботу? Які маєте досягнення? Чому ми маємо обрати саме вас?» Я приїхав до офісу, де мав виконати тест з бізнес-англійської та кейс з аудиту (також англійською). Через тиждень мене запросили на ще одну співбесіду. Приблизно такий шлях. Я хотів влаштуватися до компаній «Big Four» одразу після здобуття бакалаврського ступеня, однак усі 4 компанії мені відмовили, адже я ще був студентом, не мав досвіду. Однак цей етап мого життя був важливим, тому що я зрозумів, як працює система прийому на роботу, знав, що треба доопрацювати. Протягом навчання в магістратурі, я спілкувався з випускниками, шукав корисну інформацію, щоб підготуватися до наступних спроб.

FB: Чому Ви обрали для роботи саме компанії «Big Four»?

Костянтин: «Big Four» – це найкращий старт кар’єри. Працевлаштувавшись, ви швидко здобуваєте необхідні знання з аудиту, фінансового обліку, навички ведення звітності. Уявіть банку з маринованими огірками – ви туди потрапляєте і також перетворюєтеся на маринований огірок. Я вважаю, у випускників кафедр бухгалтерського обліку є набагато більше шансів продемонструвати свої здібності, аніж в інших. Однак пам’ятаю, що з 30 осіб, яких відібрали, лише близько п’яти були саме з кафедр бухгалтерського обліку.

Крім того, я мріяв працювати в міжнародній компанії, подорожувати. Коли ви залишаєте «Big Four», наприклад, через значне навантаження (я пропрацював лише 3 роки), то ви не матимете труднощів з пошуком роботи серед industry-фірм. Компанії «Big Four» – це агенції, які надають послуги для значної кількості клієнтів, тому у вас з’являється розуміння того, як працює бізнес, як складається звітність у різних галузях; це можливість отримати максимум досвіду за мінімум часу. Не варто боятися труднощів – поруч з вами в «Big Four»  завжди є команда, яка допоможе вирішити будь-яку проблему. 

FB: Чи можливо влаштуватися на роботу до компаній «Big Four», якщо немає досвіду?

Костянтин: Коли відібрали 30 новачків, у близько 80% людей уже був певний досвід; 20% людей – випускники київських вишів, дуже активні студенти, деякі вчилися за кордоном. Я думаю, досвід потрібний, навіть півроку роботи за спеціальністю – це краще, аніж нічого.  

FB: Як Ви вивчали англійську?

Костянтин: Я вдячний своїм батькам, адже вони відправили мене до школи з поглибленим вивченням англійської. Навчаючись у ЗВО, я відвідував курси для отримання сертифікату «First Certificate in English». У Сумах є британський лінгвістичний центр, де навчаються за доволі інтенсивною програмою, яка триває 10 місяців (по 3 рази на тиждень).

FB: Чи складно було прийняти рішення щодо переселення до іншої країни?

Костянтин: Звісно, було складно, адже мав залишити родину в Україні, не володів словацькою мовою. Однак підтримка сім’ї, значна фінансова зацікавленість, ідея пожити в Європі – фактори, які допомогли мені прийняти це рішення.

FB: Чи хочеться Вам додому?

Костянтин: Звісно, хочеться побачитися з родиною, сумую за ними, хоча сім’я й приїжджала до Словаччини, ми подорожували, а я 1-2 рази на рік навідувався до України.

FB: Чи залежить кар’єра в бухгалтерській сфері від гендерної ідентичності?

Костянтин: Ні, міжнародні компанії цінують етичні норми та стандарти. Усі люди працюють в однакових умовах, володіють однаковими кар’єрними можливостями.

FB: Отже, як побудувати успішну кар’єру?

Костянтин: Мої поради:

  • до успішної кар’єри варто готуватися ще протягом студентських років (англійська мова, стипендіальні програми, написання статей, конференції, вебінари, курси від роботодавців, дні відкритих дверей тощо);
  • цікавитися програмами стажування в міжнародних компаніях;
  • отримати досвід роботи за спеціальністю протягом останніх курсів навчання в університеті;
  • бути проактивною особистістю;
  • постійно вдосконалювати професійні та технічні навички (soft and technical skills);
  • здобувати професійні кваліфікації (ACCA, CMA, CISA тощо);
  • «your network is your net worth»;
  • зареєструватися на платформі

Не бійтеся – і ви досягнете успіху!

Студентка Олена Ісаєва

За матеріалами:

https://www.youtube.com/watch?v=V6O8Ms4ARJo