ФЕМ без кордонів

Сьогодні ми поспілкувалися з Яною Ус, аспіранткою  кафедри маркетингу, яка зараз проходить стажування у Ризькому технічному університеті (Латвія). Дізналися цікаві місця Латвії, що потрібно взяти з собою та що привести, як сувенір. 

Яна Ус з науковим керівником (проф. Тамбовцевою Тетяною) в Ризькому технічному університеті

FB: За якою програмою ви потрапили до Латвії? Чи складно було приймати участь у програмі? Які умови для аспірантів СумДУ? Які потрібні документи?

Яна: Навчаюсь за стипендіальною програмою Латвійського уряду (The Latvian State Scholarship) в Ризькому технічному університеті. Загалом, збір необхідного пакету документів не викликав значних труднощів, адже я вже мала певний досвід участі у програмах міжнародної академічної мобільності. Більше того, я завжди зверталась за консультацією до Тетяни Володимирівни Пімоненко (координатор з міжнародної діяльності ННІ ФЕМ).

Щоб стати стипендіатом Латвійського уряду, головною умовою є високі успіхи навчанні та знання англійської мови. При цьому, на момент подачі документів, студент має закінчити щонайменше один рік навчання в університеті.

Загалом, пакет документів є стандартним: мотиваційний лист, CV у форматі Europass, диплом або довідка з оцінками, запрошення від приймаючого університету Латвії, два рекомендаційні листи, навчальний план, сертифікат про знання англійської мови, а також скан закордонного паспорту.

5 найважливіших речей, які потрібно взяв з собою з України:

Гаджети та захисні маски (зараз без них нікуди), вологостійкий одяг або парасольку (погода дуже капризує), зручне взуття та рюкзак (гуляти вулицями Риги те ще задоволення), цікаву книгу (для затишних вечорів) та дух пригод.

FB: Ваші перші враження від Латвії?

Яна: Тут так чисто і зелено, яка величава річка, а небо яке світле. Дуже подобається гармонічне поєднання урбанізму із зеленими насадженнями. Старе місто дозволяє відчути епоху Середньовіччя, а прогулянки вздовж набережної річки та крик чайок неймовірно надихають.

Однак, з погодою трішки не склалось. Досить часто дощить, тому постійно потрібно моніторити прогноз погоди, щоб зненацька не намокнути. 

Вулицею Старої Риги

FB:  Розкажіть про плюси та мінуси програми. В яке місто потрапили, чи легко знайти проживання,  чи гарна транспортна система?

Яна: Головними перевагами даної програми є можливість обрати будь-який університет для навчання чи стажування, щомісячне стипендіальне забезпечення, відсутність співбесіди та не складний процес подачі заявки. Однак, серед мінусів зазначу, що, студенту необхідно оплачувати навчання із коштів гранту, а також перебувати в Латвії протягом всього періоду програми. Точніше, якщо стипендіат залишає Латвію більше, ніж на 15 календарних днів, стипендія за даний місяць не зберігається.

Я навчаюсь в місті Рига, що є столицею Латвії. На сайті університету запропоновано різні варіанти проживання: гуртожитки, хостели, готелі, оренда квартир. Студенту необхідно визначитись та зарезервувати кімнату, написавши адміністрації. Можна самостійно шукати житло, для цього існує багато груп у Facebook, які також приведені на сайті.

Інфраструктура міста є зручною. Постійно курсують трамваї, тролейбуси, автобуси, є бюджетне таксі. Однак, доріжки для пішоходів та велосипедистів  вузькі, що спричиняє певні незручності як для пішоходів, так і велосипедистів. До того, в Ризі дуже популярні електросамокати та моноколеса.

Вантовий міст у Стару Ригу через річку Даугава

FB: Чи зіткнулися з якимись перепонами?

Яна: Так, звичайно. Варто почати з того, що нестабільна ситуація з пандемією поставила мою поїздку під велике питання. Спочатку, посольство Латвійської Республіки не надавало візи. На щастя, за місяць Латвія відкрилась для здобувачів освіти за умови підтвердження  очного навчання. Дякуючи оперативній роботі професіоналів Ризького технічного університету, я досить швидко отримала необхідну довідку та вчасно відкрила візу.

Все було добре: віза є, усі необхідні документи зібрано, авіабілет придбаний, залишилось валізу зібрати і в дорогу. Однак, за тиждень до вильоту отримала неприємне сповіщення про скасування рейсу. Відусюди лунало багато історій про те, що студентів України повертають із митниці Польщі, через Білорусь їхати небезпечно. Однак, вірю, що безвихідних ситуацій не буває. Тому, придбала білет на автобус, зібрала валізи і майже добу насолоджувалась прекрасними пейзажами по дорозі до Риги.

Просто РТУ (нічого особливого)

FB: Чи не виникало у вас проблем зі спілкуванням у зв’язку з різним рівнем мовної підготовки?

Яна: При спілкуванні із місцевими не виникає жодних проблем. Рижани вільно спілкуються російською та непогано володіють англійською. Навчальний процес проходить виключно англійською мовою, тож іноді буває важко сприймати новий матеріал.  Постійно вчу нові слова, практикую слухання, письмо та говоріння.

Пам’ятник свободи (один із неофіційних символів міста)

5 речей які потрібно привезли з Латвії:

Янтарні прикраси, лляні речі ручної роботи, керамічні вироби, знаменитий Ризький чорний бальзам,  солодощі та рибні делікатеси.

 

FB:  Розкажіть, що більш за все запамяталося. Найяскравішу емоцію.

Яна: Мене переповнювали протилежні емоції: радість, що таки в Ризі, але попереду були два тижні самоізоляції. Здається, перші дні в Старій Ризі я ходила з дуже великими очима та відкритим ротом: вишукана архітектура, чистота, зелені парки, річка… Хочу якомога довше берегти те відчуття, коли вперше піднялась на міст: позаду мчаться автомобілі, попереду безмежна річка, невгамовний вітер грає з моїм волоссям, а на серці спокій.

Навчальний процес в бібліотеці

FB:  Розкажіть про місцеву кухню.

Яна: Місцева кухня мало чим відрізняється від української. Точно раджу спробувати балтійську рибу (зокрема, міногу), твердий сир із кмином, а також скландраусіси – відкриті житні пиріжки з овочевою начинкою.

Свято-Троїцький Задвінський храм у Ризі

FB:  Розкажіть про місця, які потрібно обов’язково відвідати у Латвії

Яна: Однозначно, необхідно відвідати Стару Ригу і просто загубитись в ній. Вулицями Старого міста можна гуляти не один день, насолоджуючись величчю готики, вишуканими шедеврами югендстилю та духом ампіру. Недаремно ж історичний центр міста було включено до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Серед пунктів «wish to visit» списку заплановано відправитись до Латвійського етнографічного музею під відкритим небом, щоб познайомитись із культурно-побутовими традиціями латишів. Відвідати Рундальський палац, який знайомить відвідувачів  зі старинним мистецтвом Латвії. Особливе місце відведено курортному місту Лієпая, в якому зосереджена значна кількість культурних пам’яток. Обов’язково потрібно погуляти  вздовж Балтійського узбережжя в Юрмалі та зайти на філіжанку запашної кави до однієї із місцевих кав’ярень. За активним відпочинком та пригодами варто відвідати місто Сигулда, де можна покататись на канатній дорозі, політати в аеродинамічній трубі, заглянути до печери чи отримати незабутні емоції в парку пригод Mezakakis.

Лайфхак для студентів, що збираються поїхати за цією програмою: Невгамовно навчатись у кращих та вірити в себе!

Головний редактор Юлія Опанасюк